ARŞİV
 • Hacettepe Üniversitesi Biyoetik Merkezi  ve  UNESCO Türkiye Biyoetik Birimi (Turkey Unit of UNESCO Chair in Bioethics) tarafından, 04 Aralık 2017 Pazartesi günü, 14.00–16.30 saatleri arasında “Yirminci Yılında Oviedo İnsan Hakları ve Biyotıp  Sözleşmesi” başlıklı toplantı düzenlenmiştir. 10 Aralık “İnsan Hakları günü”nün 69. Yılı ve Oviedo İnsan Hakları ve Biyotıp  Sözleşmesi’nin 20. Yılında nereden nereye  geldiğimizi konuşmak üzere bir araya geldiğimiz toplantının program ve afiş bilgilerine BURADAN ulaşabilirsiniz.
 • Merkezimiz tarafından 24 Mart 2015 tarihinde Hacettepe Üniversitesi Kültür Merkezi R Salonu’nda  “Savunmasız/Örselenebilir Gruplarda Sağlık Hizmetlerinin Sunumu ve Sağlık Araştırmaları” başlıklı bir çalıştay düzenlenecektir. UNESCO Uluslararası Biyoetik Komitesi’nin İnsanın Savunmasızlığı ve Kişisel Bütünlüğüne Saygı İlkesi Raporu'na dayanarak Çalıştay’ın amaçları şöyle belirlenmiştir;
   
  Ülkemiz koşulları özelinde sosyal adaletsizlik veya doğal veya çevresel etkenlerle yaşanan kişisel engeller nedeniyle sağlık hizmetleri ile sağlık bilimlerinde yapılan araştırmalara ulaşım ve yararlanma esnasında savunmasız/örselenebilir olan grupları değerlendirmek, çözüm önerileri sunmak ve bu doğrultuda bir rapor hazırlamak. 

  Toplantı programı aşağıda sunulmuş olup ilgilenen herkesin katılımına açıktır. (ilan tarihi: 03.03.2015)
 • Türkiye Biyoetik Derneği 8. Sağlık Bilimlerinde Etik Eğitimi Sempozyumu" 1-3 Kasım 2013 tarihlerinde Hacettepe Kültür Merkezi'nde yapılmıştır.
 • Merkezimiz tarafından yaşamın son dönemindeki hastalar için verilen kararların klinik, etik, kültürel ve hukuki yönleriyle tartışıldığı Yaşamın Sonu'na İlişkin Kararlar Toplantısı 8 Mayıs 2013 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Toplantının sunu ve fotoğrafları için lütfen tıklayınız (İlan tarihi: 090.4.13)
 • Merkezimiz tarafından “İnsanı Temel Alan Tıp Anlayışı Çerçevesinde Tıp ve Resim Sanatı” konusunda konferans vermek üzere Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şefik Görkey davet edilmiştir.  Hacettepe Kültür Merkezi Kırmızı Salon'da (Sıhhiye-Ankara) 26 Nisan 2013 Cuma günü 11.30-12.30 saatlerinde gerçekleşen konferansın ayrıntılı bilgileri ve fotoğrafları için lütfen tıklayınız (İlan tarihi: 28.4.13)
 • Merkez Müdürümüz Prof. Dr. Nüket Örnek Büken'in açılış panelimiz hakkında Sağlığın Sesi Gazetesinde yazdığı yazı için lütfen tıklayınız.
 • Türkiye'nin ilk biyoetik merkezi olan Hacettepe Biyoetik Merkezi'nin "Bilim, Toplum, Etik ve Biyoetik" konulu açılış paneli 01 Şubat 2013 tarihinde saat 09.30-12.00 saatlerinde Hacettepe Üniversitesi Kültür Merkezi Yeşil Salon’da gerçekleştirilmiştir. Açılış heyecanını bizlerle paylaşan tüm katılımcılara teşekkür ederiz. Panel programı için tıklayınız. Fotoğraflar için lütfen tıklayınız.
 • 12-13 Ekim 2012 tarihlerinde İstanbul'da gerçekleştirilen "Değişen Dünyada Biyoetik" temalı Uluslararası Katılımlı Türkiye Biyoetik Derneği VII. Kongresi 'ne Hacettepe Biyoetik Merkezi "Biyoetik, Biyoetik Merkezleri ve Türkiye'de Bir İlk: Hacettepe Biyoetik Merkezi" başlıklı sözlü bildiri ile katılmıştır. Bildiri özetine Kongre Özet Kitapçığı'nın 116-117. sayfalarından ulaşılabilir.
 • Türkiye Biyoetik Derneği'nin 8. Sempozyumu, HÜTF Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı ve AÜTF Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı işbirliği ile 1-3 Kasım 2013 tarihlerinde Hacettepe Kültür Merkezi'nde "Sağlık Bilimlerinde Etik Eğitimi" konusunda gerçekleştirilecektir. Özet gönderme son tarihi 31 Ağustos 2013 olup sempozyum web sayfası için TIKLAYINIZ. (ilan tarihi:18.7.13)
 • Merkezimiz tarafından yaşamın son dönemindeki hastalar için verilen kararların klinik, etik, kültürel ve hukuki yönleriyle tartışılacağı tam günlük bir toplantı düzenlenecektir. 8 Mayıs 2013 tarihinde gerçekleştirilecek olan toplantının ayrıntılı programı için lütfen tıklayınız (İlan tarihi: 24.4.13)  
 • Merkezimiz tarafından “İnsanı Temel Alan Tıp Anlayışı Çerçevesinde Tıp ve Resim Sanatı” konusunda konferans vermek üzere Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şefik Görkey davet edilmiştir.  Hacettepe Kültür Merkezi Kırmızı Salon'da (Sıhhiye-Ankara) 26 Nisan 2013 Cuma günü 11.30-12.30 saatlerinde gerçekleştirilecek olan konferansın afişi ve fotoğrafları için lütfen tıklayınız. (İlan tarihi: 3.4.13)

 

 hubam@hacettepe.edu.tr